Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Procurorul ierarhic are termen?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Procurorul ierarhic are termen?

Buna seara,

Apelez din nou la voi stimati forumisti,pentru a ma ajuta cu explicatia legilor.
Situatia este in felul urmator:

1) Depun o plangere la parchet,iar in termen de 20 zile de la depunerea plangerii,un procuror imi da raspuns cu NUP.
2) Eu in termen de 20 zile,depun o alta plangere impotriva rezolutiilor de NUP la procurorul ierarhic.
3) In cat timp trebuie sa-mi raspunda procurorul ierarhic,avand in vedere ca se apropie de circa 3 luni de cand am depus plangerea la procurorul ierarhic.

Multumesc anticipat
in 20 zile, dar de cele mai multe ori nu se raspunde. Tot in aceste 20 zile trebuie sa faceti plangere la instanta de judecata. Sa nu depaseasca termenul de 20 zile, chiar daca nu va raspunde. In total 40 zile. art 278 indice 1 Cpp.
Nu am vazut si nu vad ca are termen de 20 zile. De aceea insist si vreau sa stiu de ce procurorul ierarhic ma tine asa mult de nu imi raspunde.
Art 278 Cpp, procurorul ierarhic are 20 zile de cand a primit plangerea. In cele 20 zile faceti plangere instanta chiar daca nu va raspunde. Nu depasiti 20 zile.
Art. 277 c.proc.pen.
Termenul de rezolvare
(1) Procurorul este obligat sa rezolve plangerea in termen de cel mult 20 de zile de la primire si sa comunice de indata persoanei care a facut plangerea modul in care a fost rezolvata.
Art.278 ind.1 c.proc.pen.
(1) Dupa respingerea plangerii facute conform art. 275-278 impotriva rezolutiei de neincepere a urmaririi penale sau a ordonantei ori, dupa caz, a rezolutiei de clasare, de scoatere de sub urmarire penala sau de incetare a urmaririi penale, date de procuror, persoana vatamata, precum si orice alte persoane ale caror interese legitime sunt vatamate pot face plangere, in termen de 20 de zile de la data comunicarii de catre procuror a modului de rezolvare, potrivit art. 277 si 278, la judecatorul de la instanta careia i-ar reveni, potrivit legii, competenta sa judece cauza in prima instanta. Plangerea poate fi facuta si impotriva dispozitiei de netrimitere in judecata cuprinse in rechizitoriu.
(2) In cazul in care prim-procurorul parchetului sau, dupa caz, procurorul general al parchetului de pe langa curtea de apel, procurorul sef de sectie al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie ori procurorul ierarhic superior nu a solutionat plangerea in termenul prevazut in art. 277, termenul prevazut in alin. 1 curge de la data expirarii termenului initial de 20 de zile.

Prin urmare, procurorul ierarhic superior are un termen legal de solutionare a plangerii de 20 de zile de la data inregistrarii acesteia, iar in situatia in care acest termen a fost depasit, asa cum este in cazul dvs.( spuneti ca au trecut 3 luni), trebuia sa va adresati instantei de judecata in termen de 20 de zile de la expirarea termenului initial.
Termenele se calculeaza distinct potrivit disp.art 186 c,proc.pen.

Asa am inteles si eu,i-am zis la avoc.ca trebuie sa ne adresam instantei ptr ca nu am primit raspuns de la proc.ierarhic,insa av.mi-a zis ca trebuie sa asteptam raspunsul de la proc.ierarhic. Mi-a explicat ca ne incadram in:
Art. 278: Plangerea contra actelor procurorului
(3) In cazul rezolutiei de neincepere a urmaririi penale sau al ordonantei ori, dupa caz, al rezolutiei de clasare, de scoatere de sub urmarire penala sau de incetare a urmaririi penale, plangerea se face in termen de 20 de zile de la comunicarea copiei de pe ordonanta sau rezolutie, persoanelor interesate, potrivit art. 228 alin. 6, art. 246 alin. 1 si art. 249 alin. 2.

Mi s-a explicat acest articol de mai sus,ca nu pot sa fac nimic pana nu primesc rasp.de la procuror ierarhic,pentru ca trebuie sa mi se comunice cu un raspuns,apoi dupa ce primesc raspuns am drept sa atac in instanta in termen de 20 zile. Si mai m-a informat ca trebuie sa astept,uneori si 6 luni,1 an,etc.

Asta inseamna ca articolele se contrazic,deoarece art 278 ind.1(2) este in contradictie cu art.278(3) ?

Un articol spune sa astept rasp.procurorului,si dupa ce mi se comunica in caz daca nu sunt multumita de raspuns,am termen de 20 zile la instanta,iar in alt articol spune ca dupa ce am facut plangere la proc.ierarhic,daca acesta nu imi raspunde in termen de 20 zile,va trebui sa fac plangere la instanta.
Nu mai inteleg nimic care art.este in favoarea mea.
#-o
danaa1, utilizator